Veřejné zdravotní pojištění funguje tak, že každý kdo má pracovní smlouvu a nebo vydělává peníze nad určitou částku měsíčně, musí hradit povinně nejen daně, ale i sociální a zdravotní pojištění. Jsou lidé kteří čerpají z pojištění minimum peněz ročně, ale jsou lidé, kteří čerpají stovky tisíc kvůli nějaké nemoci. Protože většina lidí čerpá peněz málo, zatím zdravotnictví funguje. Ale zdravotnictví není jen o tom kolik se vybere na pojistném, ale také o tom, zda je dostatek personálu a lékařů.
Vystudovat lékařství není nic jednoduchého, a stát neumožňuje usnadnění uplatnění čerstvým lékařům. Podmínky jsou těžké a lékaři toho musí zvládnout opravdu hodně, ale nástupní platy jsou směšně nízké. Není se čemu divit, že kdo může, odchází pracovat do zahraničí. Jenže je toto to co opravdu chceme? Odliv zubařů, praktických lékařů i odborných lékařů a dokonce už i zdravotních sester má za následek to, že se pozvolna začínají zavírat některé nemocnice nebo kliniky, a lidé tak musí za ošetřením dojíždět desítky až stovky kilometrů.
Zdravotní péče se tak stává stále více nedostupnou a na mnohá vyšetření u odborných lékařů se čeká klidně i několik měsíců. Lékaři i sestry chtějí více a více peněz, ale pojišťovny jim je nechtějí dát. Raději si dál budou platit nadstandardní odměny za nic. Je skandální jak se dlouhodobě nakládá s penězi od daňových poplatníků, ale zatím se nenašel nikdo, kdo by chtěl udělat něco pro to, aby se situace změnila a nadále tu nebyla bezedná díra zvaná zdravotnictví.
Lidé si tak v budoucnu nespíš budou platit z vlastní kapsy nejen zubní péči, ale i jiné zákroky a ošetření, které mají být dosud “zdarma”. Jenže zdarma není nic a člověk sice platí pojištění, ale výše pojistky by toho moc nepokryla. Řešením by mohlo být připojištění, které pokryje péči nebo léky, které nepokryje standardní pojištění odváděné zaměstnavatelem.