Zelenina by se na našich talířích měla objevit každá den, a to nejednou. Tato poučka platí pro každého z nás, a ten kdo ji nedodržuje, to může na svém zdraví velmi výrazně pociťovat. Nejde vždy o to, jestli jsme dostatečně hubení a jestli máme málo viscerálního tuku, který ovlivňuje kardiovaskulární nemoci. Někdy má naše konzumace zeleniny dopady na úplně jiné záležitosti. Například vyprazdňování. Často v dnešní době můžeme slyšet, že si lidé stěžují na problémy s trávením. To může být způsobeno různými příčinami, ale je vhodné začít vylučovat ty nejpravděpodobnější.
Tím je právě nevhodná strava. Zelenina obsahuje velké množství vlákniny, které se také v lékařském žargonu říká kartáč střev. Jednoduše pomáhá při vyprazdňování a čištění zažívacího traktu. Její nedostatek může vést k nepravidelné stolici nebo třeba častým zácpám. Zelenina obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, které také komplexně ovlivňují fungování celého organismu. Je ovšem běžné, že se zelenina dováží z dalekých zemí a než se dostane na náš talíř, má toho již dost za sebou. Toto někteří lidé řeší tím, že nakupují lokální produkty od místních farmářů.
Nevýhoda ne v tom, že během zimních měsíců ani lokální farmáři nemusí mít čerstvé zeleniny dostatek. Ale tak je to vlastně v pořádku. Někteří vědci totiž poukazují na to, že naše tělo je na tento zimní „nedostatek“ zvyklé a nastavení, že takto naši předci žili běžně. Některé druhy zeleniny se dají docela dobře skladovat a ty nám pak mohou pomoci pokrýt nedostatek jiné čerstvé zeleniny. Během léta se také dají zpracovat některé druhy tak, aby i během zimy byly použitelné. Takto se pak nakládá zelí a jiné druhy zeleniny, suší se houby, řepa, cuketa nebo se některé plody nechávají zamrazit. Zkrátka, pro zeleninu jsou lidé ochotni dělat hodně práce, protože se to vždy vyplatí.