Pokud se zeptáte na nejdiskutovanější a nejpalčivější témata poslední doby, pak mezi nimi rozhodně nemůže chybět globalizace. O ní slyšel prakticky každý a každý na ni má nějaký názor. Co přesně to ale znamená? Jednoduše řečeno, jde o slučování a spojování kultur po celém světě do jedné. Díky tomu mají všichni lidé na světě přístup ke stejným věcem a nikdo není vyloučen. Od toho jsme samozřejmě ještě na hony vzdáleni, avšak první důsledky můžeme kolem sebe vidět již teď.

 

Tím, se kterým se setkává naprostá většina z nás, jsou nejrůznější obchodní i jiné řetězce, které najdeme po celém světě. A ty samozřejmě nabízí prakticky to samé, byť občas s nějakou regionální variantou – například v severských zemích se pravděpodobně neprodá tolik plavek jako ve středomoří.

 

panenky v místním kroji

 

Díky tomu tak máme McDonalda či KFC prakticky v každé zemi, do které zavítáme. Díky tomu nemusíme vyjít ze své komfortní zóny a dát si to, na co jsme zvyklí. Navíc se také prakticky všude domluvíme angličtinou, tedy alespoň v turisticky frekventovanějších lokacích, což také mnohé usnadní.

 

Na druhou stranu je však také pravdou, že se díky tomu ztrácí lokální variace. Například v restauracích se přestávají nabízet místní speciality, a namísto toho dostáváme výběr, který je všude stejný. Také se pomalu upouští od místních zvláštností, například ve zvycích nebo jednání.

 

znázornění globalizace

 

Koneckonců, kdo u nás například běžně nosí krajový kroj? A kolik z nás ví, jak by měl vlastně vypadat ten z oblasti, kde se narodili? Pouze pár nadšenců. Zbytek lidí nosí univerzální oblečení, které se nosí jak u nás, tak například i v USA. Zde je tedy dobré se zamyslet, jestli je tento vývoj to, co chceme. Jistě, pro nás to představuje větší pohodlí a komfort, avšak jsme ochotni zaplatit za to požadovanou cenu? Vzdát se našich typických zvláštností? Odpověď si musí najít každý sám.