Škola
Již děti na základní škole si musí vybrat v posledním ročníku to, kam půjdou na střední školu. Rozhodovat by se měli pečlivě, protože si můžeme zvolit školu, která je zaměřena na nějaký obor. Takto se muž Re ubírat na oblast, ve které bychom chtěli pracovat. Třeba u odborných učilišť bývají obory zaměřeny na konkrétní zaměstnání jako je automechanik. Naopak na gymnáziu se jedná o všeobecný přehled a doporučuje se lidem, kteří chtějí jít na vysokou školu.
Jestliže už v tomto věku víme, že nás baví elekronika a rádi bychom se v budoucnosti stali programátorem, tak můžeme jít na technickou střední školu s oborem zaměřeným na počítače. Naučíme se tu mnoho důležitých věcí, přičemž často tu bývají všeobecné informace, které sice v zaměstnání všechny pravděpodobně využívat nebudeme, ale hodí se mít přehled, jak fungují všechny elektrické součástky, jak se sestavují obvody a tak dále.
Vlastní učení
Zajímat se i programování se můžeme i v pozdějším věku, kdy zjistíme, že bychom se chtěli programováním živit. Samozřejmě mezi programátory je rozdíl, přičemž každý je na určité úrovni. Ti nejlepší vydělávání dost peněz, ovšem ani u těch běžných nejsou sumy nijak nízké. Nejprve se musíme naučit vše potřebné. Nejdřív si musíme vybrat, v čem vlastně chceme programovat. Berte v potaz obtížnost a také na jaké platformy se chcete zaměřit.
Když se budeme učit sami, tak musíme vytrvat a být otevřeni novým věcem. Řada materiálu je dobré zpracovaných a zdarma. Dále se můžete přihlásit na online kurz, přičemž pokud je dobrý, tak v řádech měsíců budeme daný programovací jazyky slušně ovládat. Při učení je samozřejmě důležitá praxe, takže si i sami můžete zkoušet nové věci a postupně objevovat. Za zkoušku nic nedáte, a právě Vám může programování dost změnit život, kdy budete dělat co Vás baví.