Vzhledem k aktuální situaci na trhu je bohužel čím dál častější, že spousta lidí na hypoteční úvěr nedosáhne, i když by tomu před pár lety bylo ještě jinak. V bankách se tedy objevuje čím dál tím více žádostí o hypoteční úvěr, které končí jako zamítnuté. Mnoho lidí se tedy ještě před tím, než si žádost podají zamýšlí, zda vůbec mají šanci hypotéku dostat, nebo je pro ně v současné situaci tato možnost vyloučená.

Důvodů, proč vám banka zamítne hypotéku, může být celá řada. Jaké jsou ty nejčastější?

stěhování

Nedostatečné příjmy

Nejčastějším důvodem jsou nedostatečné příjmy osob, které o úvěr žádají. Což je pochopitelné. Pokud si banka spočítá, že se svými příjmy byste měli problém se splácením hypotéky, půjčku vám neposkytne, jelikož hrozí, že půjčené peníze nebudete schopni vrátit. Jednou z možností je žádat o nižší hypotéku nebo se pokusit zvýšit své příjmy.

Jste po insolvenci

Do těžké situace ohledně financí se může dostat každý z nás a není tak neobvyklé, že někteří musí podat návrh na insolvenci. To znamená, že dotyčným po pět let zůstává pouze minimální částka z jejich příjmu a zbytek je použit na uspokojení věřitelů, kterým dotyční dluží peníze. Během insolvence o hypotéku žádat nemůžete a nemá to moc smysl ani po ní. Ještě pět let totiž budete figurovat v insolvenčním rejstříku a pro banku budete nedůvěryhodnými klienty.

hypotéka

Registr dlužníků

Podobná situace je i s registrem dlužníků. Stačí, abyste jednou řádně nespláceli svůj dluh a už v něm budete mít zápis. To je pro banku jasné ne v případě schvalování vaší žádosti o půjčku. V registru bude vaše jméno uvedeno ještě tři roky po tom, co doplatíte dlužnou částku, díky které jste byli do registru zapsáni. O hypotéku tedy nemá smysl žádat před uplynutím této lhůty tří let.

Přečtěte si více, pokud chcete znát odpověď na otázku dostanu hypotéku Fahd.cz.